Pulsar BHP

eny pracy, ale także z ochrony przeciwpożarowej. Szkolenia PPOŻ pozwalają na zapoznanie się z zasadami oraz działaniami mającymi na celu zapobieganie pożarom, ale także przekazują wiedzę, jak należy się zachować w sytuacji niebezp

Pulsar BHP Pulsar BHP

Szkolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej są oferowane przez firmy zajmujące się szeroko pojętym BHP. Firmy te oferują różnego rodzaju szkolenia, nie tylko z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, ale także z ochrony przeciwpożarowej. Szkolenia PPOŻ pozwalają na zapoznanie się z zasadami oraz działaniami mającymi na celu zapobieganie pożarom, ale także przekazują wiedzę, jak należy się zachować w sytuacji niebezpieczeństwa. Podstawowym rodzajem szkolenia z ochrony przeciwpożarowej jest to skierowane do wszystkich pracowników danego zakładu. Później można wyróżnić bardziej zaawansowanie szkolenie PPOŻ, które jest przeznaczone dla koordynatorów ewakuacji. Firmy prowadzące szkolenia posiadają w swojej ofercie także rozszerzone szkolenia PPOŻ z przeprowadzaniem próbnej ewakuacji. Ponadto istnieje możliwość przeprowadzenia szkolenia z ochrony przeciwpożarowej w formie e-learningu. Do pracodawcy należy wybór, które ze szkoleń PPOŻ będzie najbardziej odpowiadało potrzebom uczestników takiego kursu.

Na rynku istnieje co najmniej kilkadziesiąt firm zajmujących się świadczeniem usług z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Jedną z najważniejszych oferowanych usług jest tak zwany outsourcing, który polega na przejęciu wszystkich spraw związanych z BHP od danej firmy. Jest to rozwiązanie, z którego korzysta wielu pracodawców, ponieważ pozawala na przekazaniu spraw BHP profesjonalistom. Inną ważną usługą oferowaną przez firmy działające w branży BHP są różnego rodzaju szkolenia pracowników. Nikogo nie zdziwi usługa szkoleń z zakresu BHP, ale ponadto oferowane są szkolenia z ochrony przeciwpożarowej oraz szkolenia pierwszej pomocy przedmedycznej. Firmy zajmujące się bezpieczeństwem i higieną pracy mogą także przeprowadzać audyty z BHP i PPOŻ. Co więcej, przeprowadzają ocenę ryzyka zawodowego oraz zajmują się dokumentacją powypadkową. Zakres działania firm BHP jest więc szeroki, poza bezpieczeństwem i higieną pracy obejmuje także działania związane z ochroną przeciwpożarową oraz pierwszą pomocą.

Firmy, które zajmują się sprawami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy, często zajmują się również działaniami związanymi z ochroną przeciwpożarową. Jedną z usług z zakresu PPOŻ jest przegląd i legalizacja sprzętu. Operacja przeglądu oraz legalizacji sprzętu ochrony przeciwpożarowej musi być przeprowadzona przez odpowiednio wykwalifikowane osoby, które posiadają wymagane uprawnienia. Pracodawca więc, zlecając takie zadanie firmie BHP, ma pewność, że przegląd sprzętu będzie przeprowadzony przez zespół profesjonalistów. Dokonanie przeglądu sprzętu PPOŻ jest obowiązkowe raz na jakiś czas. Po przeprowadzonym przeglądzie odpowiednio zaznacza się, że dany sprzęt jest sprawny i spełnia wymagania. Okresowe przeglądy i legalizacja sprzętu ochrony przeciwpożarowej są istotne, ponieważ w razie wybuchu pożaru, sprzęt gaśniczy musi być sprawny, żeby odpowiednie służby ratownicze mogły ugasić ogień i zapobiec jego rozprzestrzenianiu. Przegląd i legalizacja sprzętu PPOŻ jest więc odpowiedzialnym zadaniem, które warto powierzyć specjalistom.

Pod skrótem BHP kryje się nic innego, jak bezpieczeństwo i higiena pracy. Bezpieczeństwo i higiena pracy jest powszechnie używaną nazwą na zbiór zasad dotyczących bezpiecznego oraz higienicznego wykonywania pracy. Zasady BHP są ściśle określone przez przepisy zawarte w dziesiątym dziale Kodeksu pracy. Bezpieczeństwo i higiena pracy są również osobną dziedziną wiedzy, w skład której wchodzą zagadnienia z innych dziedzin naukowych, takich jak medycyna pracy, ergonomia, psychologia pracy. BHP jako dziedzina wiedzy zajmuje się kształtowaniem właściwych warunków pracy. Natomiast bezpieczeństwo i higiena pracy traktowane jako zbiór przepisów są nadzorowane i kontrolowane przez Państwową Inspekcję Pracy. Co więcej, istnieją firmy zajmujące się sprawami związanymi z bezpieczeństwem i higieną pracy, które oferują szeroki zakres usług. Przykładowymi usługami z zakresu BHP są - outsourcing, wykonywanie audytów, przeprowadzanie różnego rodzaju szkoleń oraz ocena ryzyka zawodowego czy też prowadzenie postępowania powypadkowego.

Można wyróżnić kilka rodzajów szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Podział szkoleń BHP bierze pod uwagę konkretnych odbiorców takiego kursu, ponieważ w zależności od wykonywanej pracy występujące w niej niebezpieczeństwa i zagrożenia będą się różnić. Firmy działające w branży BHP w swojej ofercie posiadają szkolenia skierowane do osób pracujących na stanowiskach robotniczych. Szkolenie jest zorganizowanie w formie specjalnego instruktażu, który jest opracowany na podstawie programu szkolenia. Jak każde inne szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, tak samo to skierowane do robotników, kończy się egzaminem sprawdzającym wiedzę uczestników. Po ukończeniu szkolenia pracownicy biorący w nim udział uzyskują specjalne zaświadczenie. Szkolenie trwa minimum osiem godzin i jest prowadzone przez wyszkolonych profesjonalistów z branży BHP. Należy pamiętać o tym, że szkolenia BHP są okresowe, więc po pewnym czasie trzeba je powtórzyć. Ponadto zapewnienie pracownikom odpowiedniego szkolenia BHP jest obowiązkiem pracodawcy.