Panele słoneczne, kolektory, fotowoltaika - to nie jest czarna magia

łożone w ciemniejszych i chłodniejszych miejscach, stawiane są tak zwane drzewa fotowoltaiczne. Pozwalają one na dodatkowe oświetlanie ogrodu, a zwłaszcza tych drzewek ozdobnych, które są niskie i zasłaniane przez duże drzewa. Prz

Panele słoneczne, kolektory, fotowoltaika - to nie jest czarna magia fotowoltaika dotacje poznań

Wytwarzanie ciepła w szklarniach w okresie zimowym

Zasady nowoczesnej fotowoltaniki mogą znaleźć zastosowanie w ogrodnictwie. W dużych ogrodach, zwłaszcza tych, które są położone w ciemniejszych i chłodniejszych miejscach, stawiane są tak zwane drzewa fotowoltaiczne. Pozwalają one na dodatkowe oświetlanie ogrodu, a zwłaszcza tych drzewek ozdobnych, które są niskie i zasłaniane przez duże drzewa. Przy niektórych ogrodach stawiane są również duże powierzchnie szklarniowe oraz inne powierzchnie, w których sadzone są warzywa i owoce bardzo wrażliwe na spadki temperatur. Powinny być one nie tylko dobrze ocieplane, ale też nasłoneczniane. Dlatego montowane są na nich panele słoneczne oraz kolektory słoneczne. Wspomniane kolektory pozwalają na wytwarzanie ciepła w szklarniach.


Sposoby na domowe oszczędności

Fotowoltanika oznacza zastosowanie nowoczesnych rozwiązań w tym celu, żeby można było energię słoneczną przekształcać w światło lub ciepło. Takie rozwiązania znajdują swoje zastosowanie w dużych budynkach, ale też w domach mieszkalnych. Im mniejsza powierzchnia dachu, tym niższe koszty będą związane z montażem ogniw fotowoltaicznych, ale sama powierzchnia dachu nie stwarza żadnych przeszkód dla osób wyposażających budynek. W domach mogą być montowane zarówno panele słoneczne, jak i kolektory słoneczne, które stanowią bardzo dobry sposób na zaprowadzanie domowych oszczędności. Dzięki panelom słonecznym można oświetlać cały budynek, natomiast kolektory słoneczne przeznaczone są do wytwarzania ciepła.


Co to jest fotowoltaika?

Fotowoltaika (PV) - dziedzina nauki i techniki zajmująca się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną czyli inaczej wytwarzanie prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego.

Fotowoltaika znajduje obecnie zastosowanie, mimo stosunkowo wysokich kosztów, w porównaniu z tzw. źródłami konwencjonalnymi, z dwóch głównych powodów: ekologicznych (wszędzie tam, gdzie ekologia ma większe znaczenie niż ekonomia), oraz praktycznych (promieniowanie słoneczne jest praktycznie wszędzie dostępne).

Głównym surowcem do produkcji ogniw fotowoltaicznych jest wafel krzemowy, lecz nie amorficzny, ale krystaliczny. Pojedyncze ogniwo jest w stanie wygenerować prąd o mocy 1-6,97 W. W celu maksymalizacji uzyskiwanych efektów, ogniwa łączone są w moduły fotowoltaiczne (grupy ogniw w urządzeniu)1. Ogniwa są najczęściej produkowane w panelach o powierzchni 0,2 - 1,0 m?. Ogniwa te, przede wszystkim, są stosowane w technice kosmicznej. Ich zaletami są bezobsługowość oraz duża żywotność, gwarantowana na 25 lat. Oprócz tego są stosowane jako źródło zasilania samodzielnych urządzeń np. boi sygnalizacyjnych, świateł drogowych itp. Zaczynają również docierać do budowli i budynków, zwłaszcza tych oddalonych od sieci energetycznych.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Fotowoltaika