Leczenie zębów, czyli stomatologia. Czego o niej nie wiesz?

łużą do rozdrabniania pożywienia. U człowieka charakteryzują się: difiodontyzmem (fizjologicznie występują zęby mleczne i zęby stałe), tekodontyzmem oraz heterodontyzmem. Dorosły człowiek przy pełnym uzębieniu stałym ma 32 z

Leczenie zębów, czyli stomatologia. Czego o niej nie wiesz? stomatolog jastrzębie

Przyjmowanie nadmiernych ilości fluoru wywołuje plamy

Zęby (łac. dens ? ząb, l.mn. dentes) ? złożone, twarde twory anatomiczne w jamie ustnej. Stanowią element układu trawienia i służą do rozdrabniania pożywienia.

U człowieka charakteryzują się: difiodontyzmem (fizjologicznie występują zęby mleczne i zęby stałe), tekodontyzmem oraz heterodontyzmem.

Dorosły człowiek przy pełnym uzębieniu stałym ma 32 zęby (16 w żuchwie i 16 w szczęce) ? 8 siekaczy, 4 kły, 8 zębów przedtrzonowych i 12 trzonowych. Jego wzór zębowy można więc przedstawić następująco:

Dziecko o pełnym uzębieniu mlecznym ma 20 zębów (10 w żuchwie i 10 w szczęce) ? 8 siekaczy, 4 kły i 8 trzonowców. Jego wzór zębowy można więc przedstawić następująco:

Siekacze służą do odgryzania kęsów, kły do chwytania, przytrzymywania i rozrywania pokarmu, a przedtrzonowe i zęby trzonowe do jego miażdżenia i rozcierania ułatwiając również tym samym kontakt ?-amylazy z pokarmem.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka


Stomatologia estetyczna, dla kogo?

Stomatologia estetyczna to gałąź stomatologii która zajmuje się typowo estetyką uśmiechu. W takim gabinecie stomatologii estetycznej na pewno wykonane zabiegi takie jak wybielenie zębów, skalling i piaskowanie czy choćby nakładanie licówek z materiału światłoutwardzalnego.

Jest to bardzo szybki i prosty sposób mogący poprawić wizualnie cały nasz uśmiech. Jest to też jedna z najtańszych metod poprawy walorów estetycznych uśmiechu. Jeżeli chcemy poprawić nasz uśmiech to warto udać się do takiego gabinetu, pracujący tam dentyści na pewno polecą nam odpowiednie zabiegi.


Według podziału klinicznego korona kliniczna to

W zależności od przyjętego podziału korona i korzeń są różnie definiowane. Według podziału zwanego anatomicznym, korona jest częścią zęba pokrytą szkliwem, z kolei korzeń anatomiczny jest to część zęba pokryta cementem. Według podziału klinicznego korona kliniczna to ta część korony anatomicznej, która znajduje się ponad dziąsłem, podczas gdy korzeń kliniczny to część zęba znajdująca się poniżej brzegu dziąsłowego. Szyjka jest częścią zęba łącząca koronę anatomiczną i korzeń anatomiczny ? w tym miejscu występuje charakterystyczne przewężenie zęba.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka