Co musisz wiedzieć o pielęgnacji i dbaniu o skóry

kodzenia skóryZarysowania i ślady użytkowania na skórzanej tapicerce, czy kanapie to norma, jednak nie każdy wie, że można takie uszkodzenia naprawić. Może jednak najpierw zastanówmy się jak mogą powstawać te uszkodzenia. W przypa

Co musisz wiedzieć o pielęgnacji i dbaniu o skóry Skórzana odzież powoduje wiele problemów z pielęgnacją i czyszczeniem. Na szczęście możemy skorzystać z usług profesjonalistów: , lub zakupić właściwe preparaty do skór.

Uszkodzenia skóry

Zarysowania i ślady użytkowania na skórzanej tapicerce, czy kanapie to norma, jednak nie każdy wie, że można takie uszkodzenia naprawić. Może jednak najpierw zastanówmy się jak mogą powstawać te uszkodzenia. W przypadku mebli czy tapicerki sprawa jest prosta. Wystarczy jakiś ostry element naszej odzieży, np. ćwieki, paski czy guziki, które rysują powierzchnię naszej skórzanej tapicerki. Kolejną sprawą są zwierzęta domowe: pies, kot, gryzonie itp. Tutaj sprawa jest oczywista, ponieważ zwierzę nie będzie się specjalnie przejmowało ile kosztowała nasza kanapa.

Wracając do naprawy tych uszkodzeń. Jest sporo firm zajmujących się takimi naprawami, jednak nie wszystkie korzystają z metod bezpiecznych dla naszych mebli. Dlatego warto zapytać najpierw jakich środków dana firma używa i poszukać opinii na ich temat. Możemy też próbować sami naprawić, jednak efekty mogą być mierne.


Polerowanie i czyszczenie skórzanych butów

Skórzane buty potrafią odmienić wygląd i styl człowieka, jednak potrafią go tez skutecznie popsuć, jeżeli są zniszczone i zaniedbane. Buty to ta część odzieży, która narażona jest na stały kontakt z czynnikami, które mogą je zniszczyć i tak samo jest ze skórzanymi modelami.

Codzienne pastowanie i polerowanie może przedłużyć ich żywot, jednak w końcu ich stan będzie się pogarszał i jedyną opcją będzie oddanie ich w ręce profesjonalnej firmy. Przy pomocy nowoczesnych metod regeneracji i odnawiania nawet najbardziej zniszczone obuwie może zostać naprawione i doprowadzone do stanu świetności, a wcześniejsza codzienna pielęgnacja obuwia pomoże unikać wydatków na takie zabiegi przez długi czas.


Przebieg garbowania

Skórę ściągniętą ze zwierzęcia rozwieszano do wyschnięcia (tylko gdy nie można było od razu przystąpić do garbowania), następnie moczono ok. 2 doby w wodzie, po czym usuwano z wewnętrznej strony skóry resztki tkanek podskórnych (tzw. mizdrowanie). Skóry płukano i rozwieszano do obcieknięcia.

Przed przystąpieniem do właściwego garbowania, ściągniętą ze zwierzęcia skórę należy poddać zabiegom wstępnym (tzw. warsztatowi mokremu), mającym na celu usunięcie włosów i rozluźnieniu tkanki skórnej. W tym celu na skórę umieszczoną w dołach wyłożonych połówkami belek i wylepionych gliną, działano substancjami o charakterze zasadowym. Najczęściej stosowano popiół drzewny lub wapno gaszone (np. w Nowym Targu odkryto dół z 2. połowy XII wieku ze skórami przemieszanymi z iłem, popiołem i wapnem).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Garbowanie